2024-03-29

Χρυσό Μετάλλιο για την Μπαγιαζίδου Σοφία – Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Λίβερπουλ 2017

1 min read

Ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο κατέκτησε σήμερα η αθλήτρια Μπαγιαζίδου Σοφία (Παναθλητικός Αθλητική Ένωση Συκεών) στην κατηγορία -57kg Γυναικών.

Η Σοφία αναμετρήθηκε στον πρώτο αγώνα με την Αγγλίδα Hannah Millis, όπου και κέρδισε με εξαιρετική άνεση με βαθμολογία 4-0. Ο κρίσιμος αγώνας, ήταν ο αγώνας του προημιτελικού όπου η ελληνίδα αθλήτρια κλίθηκε να αντιμετωπίσει την περσινή Πανευρωπαϊκή πρωταθλήτρια Levina Olga. Η αθλήτρια της εθνικής με καθαρούς πόντους και έξυπνη τακτική επικράτησε με 2-1-1 της Ρωσίδας αντιπάλου της. Τόσο τον ημιτελικό όσο και τον τελικό τους κέρδισε με τελική βαθμολογία 4-0 χαρίζοντας στη χώρα την 1η θέση.