TKD-ITF.gr 

ΛΕΟΥΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Επώνυμο ΛΕΟΥΣΗΣ
Όνομα ΝΙΚΟΛΑΟΣ
NGB ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ TAEKWON-DO ΕΛΛΑΔΟΣ
Σωματείο Α.Σ. ΝΕΑΠ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ ΔΥΝ.

Βιογραφικό

Πληροφορίες

Φωτογραφίες

Βίντεο

Άρθρα

Χρυσό Μετάλλιο για τον Γκαλτσίδη Παύλο - Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Λίβερπουλ 2017

Το πρώτο χρυσό για τη χθεσινή συγκομιδή για την ελληνική ήρθε από τον Γκαλτσίδης Παύλος (Α.Σ. Νεάπολης Μακεδονική Δύναμη) ο οποίος με πέντε νικηφόρους αγώνες κατάφερε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. . .

Το πρώτο χρυσό για τη χθεσινή συγκομιδή για την ελληνική ήρθε από τον Γκαλτσίδης Παύλος (Α.Σ. Νεάπολης Μακεδονική Δύναμη) ο οποίος με πέντε νικηφόρους αγώνες κατάφερε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Ο Παύλος σε όλους τους αγώνες του ήταν επιβλητικός χωρίς να αφήνει κανένα  περιθώριο στους αντιπάλους του. Με τη σωστή καθοδήγηση του ομοσπονδιακού προπονητή Λεούση Νικόλαο επικράτησε στον τελικό με τελική βαθμολογία 4-0 επί του Σλοβένου Dean Vukancic.

Σύνθεση Εθνικής Ομάδας - Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Αγγλία 2017

Φέτος το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα θα πραγματοποιηθεί στην Αγγλία και συγκεκριμένα στην πόλη του Λίβερπουλ στις 24-30 Απριλίου 2017. Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα. . .

Φέτος το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα θα πραγματοποιηθεί στην Αγγλία και συγκεκριμένα στην πόλη του Λίβερπουλ στις 24-30 Απριλίου 2017. Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Εφήβων-Νεανίδων και Ανδρών-Γυναικών συμπληρώνοντας έτσι τις 49 θέσεις με τους πρωταθλητές κάθε κατηγορίας να κατακτούν το χρυσό μετάλλιο και να "κλειδώνουν" το εισητήριο στο ταξίδι τους με την Εθνική Ομάδα.

 Παρακάτω θα βρείτε αναλυτικά τα ονόματα των αθλητών-αθλητριών  που θα στελεχώσουν την Εθνική ομάδα, καθώς και τους παράγοντες που την απαρτίζουν.

ΕΦΗΒΩΝ

-45kg Τζαβάχωβ Δαβίδ (Α.Σ. Ευόσμου Σπάρτακος)
-51kg Μαχαιρίδης Θεόδωρος (Α.Σ. Ευόσμου Σπάρτακος)
-57kg Γάρρας Χρήστος (Α.Γ.Σ. Κερατσινίου)
-63kg Ιωαννίδης Γεώργιος (Α.Σ. Νεάπολης Μακεδονική Δύναμη)
-69kg Γκαλτσίδης Παύλος (Α.Σ. Νεάπολης Μακεδονική Δύναμη)
-75kg Παπαδημητρίου Ευάγγελος (Α.Γ.Σ. Κερατσινίου)
+75kg Σαλαγκούδης Αναστάσιος (Α.Σ. Βασιλικών Mars)
1 Dan Μαρίνης Στυλιανός (Α.Σ.Φ Η Νέα Σμύρνη)
2 Dan Νετκίδης Κωνσταντίνος (Α.Σ Πολίχνης)
3 Dan Καρβούνης Τριάνταφυλλος (Α.Σ. Ζέας)
Ειδικές Τεχνικές Χούφτας Νικόλαος (Α.Σ. Άτλας Θεσσαλονίκης)

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

-40kg Καζαντζίδου Χρυσή (Α.Σ. Νεάπολης Μακεδονική Δύναμη)
-46kg Κουτμουρίδου Σταυρούλα-Σοφία (Α.Σ. Αστέρας Δ. Μίκρας)
-52kg Αρχίπωβα Άννα (Α.Σ. Μαύρων Ζωνών Θεσσαλονίκης)
-58kg Τόλογλου Ελένη (Α.Σ. Άτλας Θεσσαλονίκης)
-64kg Τσιούμα Φωτεινή (Α.Γ.Σ. Ζωγράφου)
-70kg Ομάρ Χρυσάνθη-Τζενίν (Α.Σ. Βασιλικών Mars)
+70kg Βουγιούκα Ευδοξία (Α.Γ.Σ. Ερμής Πάργας)
1 Dan Αιγίδου Ιωάννα (Α.Σ Πολίχνης)
2 Dan Καλκίτσα Ελισάβετ (Α.Σ Πολίχνης)
3 Dan Μαραζάκη Δέσποινα (Α.Σ. Χερσονήσου Ηρακλείου)
Ειδικές Τεχνικές Γεωργίτση Σταματίνα (Α.Σ.Φ Η Νέα Σμύρνη)

ΑΝΔΡΩΝ

-57kg Μπαντής Αχιλλέας (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων)
-64kg Καγιαμπίνης Ευστράτιος (Παναθλητικός Αθλητική Ένωση Συκεών)
-71kg Ντόβας Πάνο-Παναγιώτης (Α.Σ.Φ Η Νέα Σμύρνη)
-78kg Μπούρδας Αχιλλέας (Α.Σ. Γαλάτιστας)
-85kg Γιαλαμάς Ιωάννης (Α.Σ. Λευκός Πύργος)
+85kg Σγουραμάλλης Παύλος (Α.Σ. Νέα Φλόγα Πολίχνης)
1 Dan Τιμαγένης Δημήτριος (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων)
2 Dan Τιμαγένης Ιωάννης (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων)
3 Dan Σιμωνίδης Γεώργιος (Α.Σ. Άτλας Θεσσαλονίκης)
4 Dan Ντόβας Πάνο-Παναγιώτης (Α.Σ.Φ Η Νέα Σμύρνη)
Ειδικές Τεχνικές Ντόβας Πάνο-Παναγιώτης (Α.Σ.Φ Η Νέα Σμύρνη)
Δοκιμές Δύναμης Καλκαβούρης Μεθόδιος (Α.Σ. Κένταυρος Αριδαίας)

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

-45kg Ερμείδου Γεωργία (Α.Σ. Μαύρων Ζωνών Θεσσαλονίκης)
-51kg Παπαδοπούλου Παγώνα (Α.Σ. Βασιλικών Mars)
-57kg Μπαγιαζίδου Σοφία (Παναθλητικός Αθλητική Ένωση Συκεών)
-63kg Πασχαλίδου Κυριακή (Α.Σ. Ίκαρος Επανωμής)
-69kg Λεκατσά Μαρία (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων)
-75kg Κηπουρού Άννα-Μαρία (Α.Σ. Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης)
+75kg Μανωλούδη Παρθένα (Α.Σ. Νεάπολης Μακεδονική Δύναμη)
1 Dan Γκουντούρα Σταυρούλα (Γ.Σ. TKD Λάρισας)
2 Dan Χατζοπούλου Ευαγγελία (Α.Σ Πολίχνης)
3 Dan Κατοστάρα Φωτεινή (Α.Σ Πολίχνης)
4 Dan Βασιλειά Αγγελική (Α.Σ Πολίχνης)
Ειδικές Τεχνικές Κηπουρού Άννα-Μαρία (Α.Σ. Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης)
Δοκιμές Δύναμης Βιδάλη Καλλιόπη-Ελεάνα (Α.Σ.Π.Τ. Κρητική Ακαδημία)

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

Κωστοπούλου Ιωάννα (Α.Ο.ΠΟ.Τ. Τρίπολης)
Κοσμίδου Σοφία (Α.Σ. Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης)
Σγουμπόπουλος Κωνσταντίνος (Α.Σ.Φ. Το Μοσχάτο)
Μποζίνης Χριστόφορος (Α.Σ. Μακεδονική Φάλαγγα)
Καλογιάννης Βασίλειος (Α.Σ. Σάρισα Παιονίας)

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Λεούσης Νικόλαος
Νικολαΐδης Χαράλαμπος
Κουσαρίδου Βασιλική
Τάρας Ανδρέας
Μιχαλακόπουλος Νικήτας

Αρχηγός Αποστολής: Φίτζιιος Παναγιώτης
Αρχηγός Ομάδας: Καγιαμπίδης Δημήτριος

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

Κατηρτσίδης Δημήτριος
Χαραλαμπίδου Βαΐα
Παπαδιώτης Γεώργιος
Κανάκης Στυλιανός

Σας ενημερώνουμε ότι η ομάδα του TKD-ITF.GR θα βρίσκεται στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Taekwon-Do I.T.F., δίνοντάς σας τη δυνατότητα να παρακολουθήσετε τις προσπάθειες των Ελλήνων αθλητών. Συντονιστείτε μαζί μας μέσω της Ελληνικής Αναμετάδοσης ή μέσω της νέας Radio εφαρμογής και ενημερωθείτε για το πρόγραμμα και τις τρέχουσες εξελίξεις του πρωταθλήματος.

  Δελτίο Τύπου - Α.Ο.Τ.Ε.

 

Πηγή:
Αποτελέσματα Εφήβων/Νεανίδων Α.Ο.Τ.Ε (Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Λάρισα)
Αποτελέσματα Ανδρών/Γυναικών Α.Ο.Τ.Ε. (Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Θεσσαλονίκη)

 

2ος Παγκόσμιος ο Νίκος Λεούσης (VIDEO)

Εξαιρετικές ήταν όλες οι εμφανίσεις των Ελλήνων αθλητών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Δε θα μπορούσε όμως να περάσει απαρατήρητη η συμμετοχή του. . .

Εξαιρετικές ήταν όλες οι εμφανίσεις των Ελλήνων αθλητών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Δε θα μπορούσε όμως να περάσει απαρατήρητη η συμμετοχή του ομοσπονδιακού προπονητή Λεούση Νικόλαου (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη) στις κατηγορίες των Βετεράνων και συγκεκριμένα στην Ασημένια κατηγορία -80kg Βετεράνων Ανδρών.

Πιο αναλυτικά πήρε μέρος σε 4 αγώνες εκ των οποίων ο πρώτο ήταν με Αυστραλό, ο δεύτερος με Μόγγολο, ο τρίτος με Αργεντινό και ο τέταρτος με Αργεντινό. Φτάνοντας στον τελικό τα πράγματα πήραν δυσάρεστη τροπή αφού ο αθλητής της εθνικής μας ενώ προηγούνταν στο σκορ υπέστη σοβαρό τράβηγμα στον δικέφαλο με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει το παιχνίδι.

Κανένας δε μπορούσε να φανταστεί ότι θα συνέβαινε κάτι τέτοιο. . .Η πιθανότητα για την κατάκτηση ακόμη ένος χρυσού μεταλλίου χάθηκε, χαρίζοντας στον Αργεντινό αθλητή απλόχερα την ευκαιρία να κρεμάσει στο στήθος του το χρυσό μετάλλιο.

Photografer/Video Editor: George Vlachodimos

Τελικά Αποτελέσματα Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ιταλία 2016

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων και Βετεράνων που διεξήχθει στην Άντρια της Ιταλίας. Η Ελληνική ομάδα αντάξια των ικανοτήτων της κατέκτησε την. . .

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων και Βετεράνων που διεξήχθει στην Άντρια της Ιταλίας. Η Ελληνική ομάδα αντάξια των ικανοτήτων της κατέκτησε την 7η θέση στη γενική κατάταξη των χωρών. Πιο συγκεκριμένα στις κατηγορίες των Εφήβων/Νεανίδων η χώρα μας κατέλαβε την 6η θέση σε σειρά μεταλλίων, ενώ στις κατηγορίες των Βετεράνων την 8η θέση.

Παρακάτω θα βρείτε αναλυτική τη λίστα με τη συγκομιδή μεταλλίων για την Ελληνική Αποστολή:

Ονοματεπώνυμο Κατηγορία Θέση
Μπέϊκος Γεώργιος (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη) -75kg Εφήβων
Σαρρή Ευγενία (Α.Σ. TKD Λεωνιδίου) -70kg Νεανίδων
Κωστοπούλου Ιωάννα (Α.Ο.Π.Ο.Τ. Τρίπολης) +75kg Ασήμενια Βετεράνων
Κωστοπούλου Ιωάννα (Α.Ο.Π.Ο.Τ. Τρίπολης) 4 Dan Ασημένια Βετεράνων
Μαρίνης Στυλιανός (Α.Σ.Φ. Η Νέα Σμύρνη) 1 Dan Εφήβων
Λεούσης Νικόλαος (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη) -80kg Ασημένια Βετεράνων
Μποζίνης Χριστόφορος (Α.Σ. Μακεδονική Φάλαγγα) Δοκιμές Δύναμης Βετεράνων
Κατοστάρα Φωτεινή (Α.Σ. Πολίχνης) 3 Dan Νεανίδων
Κατινιού Στυλιανή (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη) +70kg Νεανίδων
Γκορτσόπουλος Αναστάσιος (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη) -57kg Εφήβων
Αιγίδου Ιωάννα (Α.Σ. Πολίχνης) 1 Dan Νεανίδων
Αιγίδου Ιωάννα (Α.Σ. Πολίχνης) -58kg Νεανίδων
Τσινίδου Ελεάνα (Α.Σ. Ηρακλής Θέρμης) -40kg Νεανίδων
Παρδαλογιάννη Ευτυχία (Α.Σ. Αστέρας Δ. Μίκρας) -46kg Νεανίδων
Κουτσουρίδης Φώτιος (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη) -45kg Εφήβων
Σιμωνίδης Γεώργιος (Α.Σ. Άτλας Θεσσαλονίκης) 3 Dan Εφήβων
Κατοστάρα Φωτεινή (Α.Σ. Πολίχνης) -52kg Νεανίδων
Ομαδικό Βετεράνων Ανδρών Tul
Ομαδικό Εφήβων Μάχη
Ομαδικό Νεανίδων Μάχη
Μάσκας Παναγιώτης (Παναθλητικός Αθλ.Εν Σύκεων) -73kg Ασημένια Βετεράνων
Μορτόπουλος Σταύρος (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη) -51kg Εφήβων Συμμετοχή
Πλασκασοβίτης Πέτρος (Α.Γ.Σ. Ερμής Πάργας) -64kg Ασημένια Βετεράνων Συμμετοχή
Γκαλτσίδης Παύλος (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη) -69kg Εφήβων Συμμετοχή
Ιωαννίδης Γεώργιος (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη) -63kg Εφήβων Συμμετοχή
Ταχματζίδης Χαράλαμπος (Α.Σ. Λευκός Πύργος) +75kg Εφήβων Συμμετοχή
Χούφτας Νικόλαος (Α.Σ. Τιτάνες) Ειδικές Τεχνικές Εφήβων Συμμετοχή
Καρβούνης Τριαντάφυλλος (Α.Σ. Ζέας) 2 Dan Εφήβων Συμμετοχή
Ασλάκη Σοφία (Γ.Α.Σ. Chon-Ji) -64kg Νεανίδων Συμμετοχή
Καλκίτσα Ελισσάβετ (Α.Σ. Τιτάνες) 2 Dan Νεανίδων Συμμετοχή
Κωστοπούλου Ιωάννα (Α.Ο.Π.Ο.Τ. Τρίπολης) Δοκιμές Δύναμης Βετεράνων Συμμετοχή
Μποζίνης Χριστόφορος (Α.Σ. Μακεδονική Φάλαγγα) 6 Dan Ασημένια Βετεράνων Συμμετοχή
Πλασκασοβίτης Πέτρος (Α.Γ.Σ. Ερμής Πάργας) -64kg Ασημένια Βετεράνων Συμμετοχή
Μάσκας Παναγιώτης (Παναθλητικός Αθλ.Εν Σύκεων) 6 Dan Ασημένια Βετεράνων Συμμετοχή
Μαραζάκη Λευκοθέα (Α.Σ. Χερσονήδου Ηρακλείου) Ειδικές Τεχνικές Νεανίδων Συμμετοχή
Μποζίνης Χριστόφορος (Α.Σ. Μακεδονική Φάλαγγα) -90kg Ασημένια Βετεράνων Συμμετοχή

 

Photografer/Video Editor: George Vlachodimos

Next ->