TKD-ITF.gr 

ΣΑΡΡΗ ΕΥΓΕΝΙΑ

Επώνυμο ΣΑΡΡΗ
Όνομα ΕΥΓΕΝΙΑ
NGB ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ TAEKWON-DO ΕΛΛΑΔΟΣ
Σωματείο Α.Σ. TKD ΛΕΩΝΙΔΙΟΥ

Βιογραφικό

Πληροφορίες

Φωτογραφίες

Βίντεο

Άρθρα

Τελικά Αποτελέσματα - Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών, Θεσσαλονίκη 2017

Με τους αγώνες του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Taekwon-Do I.T.F. Ανδρών – Γυναικών 2017, που έγιναν στο Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης, ολοκληρώθηκε η στελέχωση της εθνικής ομάδας που θα ταξιδέψει στις. . .

Με τους αγώνες του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Taekwon-Do I.T.F. Ανδρών – Γυναικών 2017, που έγιναν στο Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης, ολοκληρώθηκε η στελέχωση της εθνικής ομάδας που θα ταξιδέψει στις 24-30 Απριλίου στο Λίβερπουλ της Αγγλίας και θα συμμετάσχει στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Taekwon-Do I.T.F. 2017.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες συμμετείχαν στα αγωνίσματα: Sparring (ελεύθερη μάχη), Tul (Σκιαμαχία), Ειδικές Τεχνικές και Δοκιμές Δύναμης.

Οι σύλλογοι που κατέκτησαν τις τρεις πρώτες θέσεις στη γενική κατάταξη είναι:

1ος Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων (4 χρυσά, 0 αργυρά, 4 χάλκινα)
2ος Α.Σ Πολίχνης (3 χρυσά, 3 αργυρά, 1 χάλκινο)
3ος Α.Σ.Φ. Η Νέα Σμύρνη (3 χρυσά, 0 αργυρά, 2 χάλκινα)

Παρακάτω θα βρείτε τα επίσημα αποτελέσματα για κάθε κατηγορία:

Ανδρών -57kg

1ος Μπαντής Αχιλλέας (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων)
2ος Καζαντζίδης Δημήτριος (Α.Σ. Νεάπολης Μακεδονική Δύναμη)
3οι Μακρής Σταύρος (Α.Γ.Σ. Κερατσινίου) και Ματσούκας Ιωάννης (Α.Γ.Σ. Κερατσινίου)

Ανδρών -64kg

1ος Ψαρράς Αλέξανδρος (Α.Σ. Μετεώρων)
2ος Καγιαμπίνης Ευστράτιος (Παναθλητικός Αθλητική Ένωση Συκεών)
3οι Νικολαϊδης Ελευθέριος (Α.Γ.Σ. Αχιλλέας Νεάπολης) και Εμίνωβ Ιωάννης (Π.Α.Σ.ΑΝ.Α.Θ. Μαχητές)

Ανδρών -71kg

1ος Ντόβας Πάνο-Παναγιώτης (Α.Σ.Φ Η Νέα Σμύρνη)
2ος Γαλανής Εμμανουήλ (Α.Σ. Καλαμαριάς)
3οι Μασσάρος Αλέξανδρος (Α.Γ.Σ. Ζωγράφου) και Σκουλίκας Δημήτριος (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων)

Ανδρών -78kg

1ος Μπούρδας Αχιλλέας (Α.Σ. Γαλάτιστας)
2ος Ράπτης Δημήτριος (Γ.Α.Σ. Chon-Ji)
3οι Ζαφείρης Αθανάσιος (Α.Γ.Σ. Άμιλλα Ιλίου) και Αθανασιάδης Παναγιώτης (Α.Π.Σ. Ο Θερμαϊκός)

Ανδρών -85kg

1ος Γιαλαμάς Ιωάννης (Α.Σ. Λευκός Πύργος)
2ος Καλακίδης Χρήστος (Α.Σ. Νεάπολης Μακεδονική Δύναμη)
3οι Λούρδης Βασίλειος (Α.Σ. Ελευσίς) και Διαμαντίδης Ιωσήφ (Α.Σ. Νέα Φλόγα Πολίχνης)

Ανδρών +85kg

1ος Σγουραμάλλης Παύλος (Α.Σ. Νέα Φλόγα Πολίχνης)
2ος Παππάς Στέφανος (Χ.Α.Ν.Θ.)
3οι Παπαγερίδης Απόστολος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ.Θ. Ο Αίαντας) και Ανδρούτσος Ιωάννης (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων)

Ανδρών Tul 4-1- Gup

1ος Δουλκερίδης Γεώργιος (Γ.Α.Σ. Σέλευκος)
2ος
3οι

Ανδρών Tul 1 Dan

1ος Τιμαγένης Δημήτριος (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων)
2ος Μακρής Σταύρος (Α.Γ.Σ. Κερατσινίου)
3οι Ανδρούτσος Ιωάννης (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων) και Δεληγιαννίδης Αναστάσιος (Α.Σ. Λευκός Πύργος)

Ανδρών Tul 2 Dan

1ος Τιμαγένης Ιωάννης (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων)
2ος Λαζαρίδης Γεώργιος (Α.Σ. Ακροποτάμου Αξιός)
3οι Μπαντής Αχιλλέας (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων) και Παντελιάδης Ιωάννης (Α.Σ.Φ Η Νέα Σμύρνη)

Ανδρών Tul 3 Dan

1ος Σιμωνίδης Γεώργιος (Α.Σ. Άτλας Θεσσαλονίκης)
2ος Τσαϊρέλης Βασίλειος (Α.Σ. Ολυμπισμός)
3οι Κοκκάλας Παναγιώτης (Α.Ο.Π.Ο.Τ. Τρίπολης) και Ράπτης Δημήτριος (Γ.Α.Σ. Chon-Ji)

Ανδρών Tul 4 Dan

1ος Ντόβας Πάνο-Παναγιώτης (Α.Σ.Φ Η Νέα Σμύρνη)
2ος Ντάνος Δαϋίδ-Βασίλειος (Α.Γ.Σ. Αξιόν Πειραιώς)
3οι Μαρκοκωνσταντίνος Ανδρέας (Α.Γ.Σ. Κερατσινίου) και Βουρνάζος Νεκτάριος (Γ.Α.Σ. Chon-Ji)

Ανδρών Ειδικές Τεχνικές

1ος Ντόβας Πάνο-Παναγιώτης (Α.Σ.Φ Η Νέα Σμύρνη)
2ος Παπαθανασίου Αθανάσιος (Α.Σ. Κρητική Ακαδημία)
3οι Παντελιάδης Ιωάννης (Α.Σ.Φ Η Νέα Σμύρνη)

Ανδρών Δοκιμές Δύναμης

1ος Καλκαβούρης Μεθόδιος (Α.Σ. Κένταυρος Αριδαίας)
2ος Ντάνος Δαϋίδ-Βασίλειος (Α.Γ.Σ. Αξιόν Πειραιώς)
3οι Τερσενίδης Ιωάννης (Α.Σ. Άτλας Θεσσαλονίκης)

Γυναικών -45kg

Ερμείδου Γεωργία (Α.Σ. Μαύρων Ζωνών Θεσσαλονίκης)
Φωτογλίδου Μαρία-Αναστασία (Α.Σ. Ολυμπισμός)
3ες Ανανιάδου Χριστίνα (Α.Σ. Λευκός Πύργος) και Διακάκη Στέλλα (Α.Γ.Σ. Αξιόν Πειραιώς)

Γυναικών -51kg

Παπαδοπούλου Παγώνα (Α.Σ. Βασιλικών Mars)
Παρδαλογιάννη Ευτυχία (Α.Σ. Αστέρας Δ. Μίκρας)
3ες Αμαραντίδου Μαρία (Παναθλητικός Αθλητική Ένωση Συκεών) και Ιωαννίδου Πηνελόπη (Α.Σ. Ακροποτάμου Αξιός)

Γυναικών -57kg

Μπαγιαζίδου Σοφία (Παναθλητικός Αθλητική Ένωση Συκεών)
Χατζοπούλου Ευαγγελία (Α.Σ Πολίχνης)
3ες Τσαούσογλου Παρασκευή (Α.Σ. Νεάπολης Μακεδονική Δύναμη) και Καρυπίδου Παρθένα (Γ.Α.Σ. Chon-Ji)

Γυναικών -63kg

Πασχαλίδου Κυριακή (Α.Σ. Ίκαρος Επανωμής)
Λεωτσάκου Λαμπρινή (Α.Γ.Σ. Κερατσινίου)
3ες Βασιλειά Αγγελική (Α.Σ Πολίχνης) και Ασλάκη Σοφία (Γ.Α.Σ. Chon-Ji)

Γυναικών -69kg

Λεκατσά Μαρία (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων)
Βαρβαλιού Στυλιανή (Α.Σ. Μακεδών Λαγυνών)
3ες Αρβανιτάκη Φωτεινή (Α.Σ. Ζέας) και Γηρούση Φωτεινή (Α.Σ. Αστέρας Πεύκων)

Γυναικών -75kg

Κηπουρού Άννα-Μαρία (Α.Σ. Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης)
Σαρρή Ευγενία (Α.Σ. TKD Λεωνιδίου)
3ες  Παράσχου Ανάστω (Α.Σ. Λευκός Πύργος) και Κωνσταντινίδου Γεωργία (Α.Σ. Λευκός Πύργος)

Γυναικών +75kg

Μανωλούδη Παρθένα (Α.Σ. Νεάπολης Μακεδονική Δύναμη)
Βιδάλη Καλλιόπη-Ελεάνα (Α.Σ.Π.Τ. Κρητική Ακαδημία)
3ες Κούσα Μαρία (Α.Σ. Βασιλικών Mars) και Πάτακα Σταυρούλα (Α.Σ. Λευκός Πύργος)

Γυναικών Tul 4-1 Gup

Θαλασσινού Ιωάννα (Α.Σ. TKD "Επταπύργιο-Κάστρα")
Σεμερτζίδη Νίνα (Α.Γ.Σ. Καλλιπόλεως Τάτο)
Λιόρα Γεωργία (Α.Σ. Σάρισα Παιονίας)

Γυναικών Tul 1 Dan

Γκουντούρα Σταυρούλα (Γ.Σ. TKD Λάρισας)
Ανανιάδου Χριστίνα (Α.Σ. Λευκός Πύργος)
3ες Ιωαννίδου Γεωργία (Α.Σ. Ακροποτάμου Αξιός) και Καρακώστα Κωνσταντίνα (Γ.Σ. TKD Λάρισας)

Γυναικών Tul 2 Dan

Χατζοπούλου Ευαγγελία (Α.Σ Πολίχνης)
Ιωαννίδου Πηνελόπη (Α.Σ. Ακροποτάμου Αξιός)
3ες Παράσχου Ανάστω (Α.Σ. Λευκός Πύργος) και Καρυπίδου Παρθένα (Γ.Α.Σ. Chon-Ji)

Γυναικών Tul 3 Dan

Κατοστάρα Φωτεινή (Α.Σ Πολίχνης)
Πρίζιου Κορνηλία (Α.Σ Πολίχνης)
3ες Φωτογλίδου Μαρία-Αναστασία (Α.Σ. Ολυμπισμός) και Βιδάλη Καλλιόπη-Ελεάνα (Α.Σ.Π.Τ. Κρητική Ακαδημία)

Γυναικών Tul 4 Dan

Βασιλειά Αγγελική (Α.Σ Πολίχνης)
Τσαταλμπασίδου Ελένη (Α.Σ. Αστέρας Πεύκων)
Γηρούση Φωτεινή (Α.Σ. Αστέρας Πεύκων)

Γυναικών Ειδικές Τεχνικές

Κηπουρού Άννα-Μαρία (Α.Σ. Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης)
Λαζόγλου Χριστίνα (Α.Σ. Άτλας Θεσσαλονίκης)
Ασλάκη Σοφία (Γ.Α.Σ. Chon-Ji)

Γυναικών Δοκιμές Δύναμης

1η Βιδάλη Καλλιόπη-Ελεάνα (Α.Σ.Π.Τ. Κρητική Ακαδημία)
Βασιλειά Αγγελική (Α.Σ Πολίχνης)
Κωνσταντινούδη Ελένη (Α.Σ. Σαμουράϊ)

  Δελτίο Τύπου - Α.Ο.Τ.Ε.

Πηγή: Αθλητική Ομοσπονδία Taekwon-Do Ελλάδος (A.O.T.E.)

 

Χάλκινο Μετάλλιο το Ομαδικό Μάχες των Νεανίδων (VIDEO)

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων & Βετεράνων. Πέρα από τα ατομικά αγωνίσματα οι αθλητές-αθλήτριες της Εθνικής δραστηριοποιήθηκαν και στα ομαδικά αγωνίσματα. . .

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων & Βετεράνων. Πέρα από τα ατομικά αγωνίσματα οι αθλητές-αθλήτριες της Εθνικής δραστηριοποιήθηκαν και στα ομαδικά αγωνίσματα όπως η ομάδα των Νεανίδων στις Μάχες, η οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Με μια συντριπτική νίκη απέναντι στις Βουλγάρες, προχώρησαν στον ημιτελικό όπου αντιμετώπισαν την ομάδα της Κορέας. Εκεί ίσως με αρκετές λάθος κρίσεις του διαιτητή η ομάδα μας ηττήθηκε με τελική βαθμολογία 7-3 και παρέμεινε στην τρίτη θέση. Τα κορίτσια που αγωνίστηκαν είναι τα εξής:

 

Photografer/Video Editor: George Vlachodimos

Τελικά Αποτελέσματα Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ιταλία 2016

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων και Βετεράνων που διεξήχθει στην Άντρια της Ιταλίας. Η Ελληνική ομάδα αντάξια των ικανοτήτων της κατέκτησε την. . .

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων και Βετεράνων που διεξήχθει στην Άντρια της Ιταλίας. Η Ελληνική ομάδα αντάξια των ικανοτήτων της κατέκτησε την 7η θέση στη γενική κατάταξη των χωρών. Πιο συγκεκριμένα στις κατηγορίες των Εφήβων/Νεανίδων η χώρα μας κατέλαβε την 6η θέση σε σειρά μεταλλίων, ενώ στις κατηγορίες των Βετεράνων την 8η θέση.

Παρακάτω θα βρείτε αναλυτική τη λίστα με τη συγκομιδή μεταλλίων για την Ελληνική Αποστολή:

Ονοματεπώνυμο Κατηγορία Θέση
Μπέϊκος Γεώργιος (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη) -75kg Εφήβων
Σαρρή Ευγενία (Α.Σ. TKD Λεωνιδίου) -70kg Νεανίδων
Κωστοπούλου Ιωάννα (Α.Ο.Π.Ο.Τ. Τρίπολης) +75kg Ασήμενια Βετεράνων
Κωστοπούλου Ιωάννα (Α.Ο.Π.Ο.Τ. Τρίπολης) 4 Dan Ασημένια Βετεράνων
Μαρίνης Στυλιανός (Α.Σ.Φ. Η Νέα Σμύρνη) 1 Dan Εφήβων
Λεούσης Νικόλαος (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη) -80kg Ασημένια Βετεράνων
Μποζίνης Χριστόφορος (Α.Σ. Μακεδονική Φάλαγγα) Δοκιμές Δύναμης Βετεράνων
Κατοστάρα Φωτεινή (Α.Σ. Πολίχνης) 3 Dan Νεανίδων
Κατινιού Στυλιανή (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη) +70kg Νεανίδων
Γκορτσόπουλος Αναστάσιος (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη) -57kg Εφήβων
Αιγίδου Ιωάννα (Α.Σ. Πολίχνης) 1 Dan Νεανίδων
Αιγίδου Ιωάννα (Α.Σ. Πολίχνης) -58kg Νεανίδων
Τσινίδου Ελεάνα (Α.Σ. Ηρακλής Θέρμης) -40kg Νεανίδων
Παρδαλογιάννη Ευτυχία (Α.Σ. Αστέρας Δ. Μίκρας) -46kg Νεανίδων
Κουτσουρίδης Φώτιος (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη) -45kg Εφήβων
Σιμωνίδης Γεώργιος (Α.Σ. Άτλας Θεσσαλονίκης) 3 Dan Εφήβων
Κατοστάρα Φωτεινή (Α.Σ. Πολίχνης) -52kg Νεανίδων
Ομαδικό Βετεράνων Ανδρών Tul
Ομαδικό Εφήβων Μάχη
Ομαδικό Νεανίδων Μάχη
Μάσκας Παναγιώτης (Παναθλητικός Αθλ.Εν Σύκεων) -73kg Ασημένια Βετεράνων
Μορτόπουλος Σταύρος (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη) -51kg Εφήβων Συμμετοχή
Πλασκασοβίτης Πέτρος (Α.Γ.Σ. Ερμής Πάργας) -64kg Ασημένια Βετεράνων Συμμετοχή
Γκαλτσίδης Παύλος (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη) -69kg Εφήβων Συμμετοχή
Ιωαννίδης Γεώργιος (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη) -63kg Εφήβων Συμμετοχή
Ταχματζίδης Χαράλαμπος (Α.Σ. Λευκός Πύργος) +75kg Εφήβων Συμμετοχή
Χούφτας Νικόλαος (Α.Σ. Τιτάνες) Ειδικές Τεχνικές Εφήβων Συμμετοχή
Καρβούνης Τριαντάφυλλος (Α.Σ. Ζέας) 2 Dan Εφήβων Συμμετοχή
Ασλάκη Σοφία (Γ.Α.Σ. Chon-Ji) -64kg Νεανίδων Συμμετοχή
Καλκίτσα Ελισσάβετ (Α.Σ. Τιτάνες) 2 Dan Νεανίδων Συμμετοχή
Κωστοπούλου Ιωάννα (Α.Ο.Π.Ο.Τ. Τρίπολης) Δοκιμές Δύναμης Βετεράνων Συμμετοχή
Μποζίνης Χριστόφορος (Α.Σ. Μακεδονική Φάλαγγα) 6 Dan Ασημένια Βετεράνων Συμμετοχή
Πλασκασοβίτης Πέτρος (Α.Γ.Σ. Ερμής Πάργας) -64kg Ασημένια Βετεράνων Συμμετοχή
Μάσκας Παναγιώτης (Παναθλητικός Αθλ.Εν Σύκεων) 6 Dan Ασημένια Βετεράνων Συμμετοχή
Μαραζάκη Λευκοθέα (Α.Σ. Χερσονήδου Ηρακλείου) Ειδικές Τεχνικές Νεανίδων Συμμετοχή
Μποζίνης Χριστόφορος (Α.Σ. Μακεδονική Φάλαγγα) -90kg Ασημένια Βετεράνων Συμμετοχή

 

Photografer/Video Editor: George Vlachodimos

Χρυσό μετάλλιο για την Ευγενία Σαρρή (VIDEO)

Το χρυσό κορίτσι της Εθνικής μας η Σαρρή Ευγενία (Α.Σ. TKD Λεωνιδίου) κατοχύρωσε τη θέση της για ακόμη μια φορά ως Παγκόσμια Πρωταθλήτρια αφού χθες το πρωί κατέκτησε το. . .

Το χρυσό κορίτσι της Εθνικής μας η Σαρρή Ευγενία (Α.Σ. TKD Λεωνιδίου) κατοχύρωσε τη θέση της για ακόμη μια φορά ως Παγκόσμια Πρωταθλήτρια αφού χθες το πρωί κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία -70kg Νεανίδων. Από το 2014 μέχρι και σήμερα στέφεται ως πρωταθλήτρια Ευρώπης, όπως και το 2014 ανέβηκε στην πρώτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων στο Τατζικιστάν.

Στο φετινό Παγκόσμιο η Ευγενία έπαιξε 3 αγώνες εκ των οποίων οι δύο πρώτοι με Αγγλία και Ρωσία στους οποίους με ολοκληρωμένες φάσεις και έξυπνη τακτική προκρίθηκε από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Στο τελικό τη κατηγορία αναμετρήθηκε με τη αθλήτρια από την Κορέα όπου και ο αγώνας πήγε στην παράταση. Εκεί, με τις οδηγίες του ομοσπονδιακού προπονητή Μάσκας Παναγιώτης κατάφερε να κερδίσει το παιχνίδι και να ανεβάσει τη χώρα στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

 

Photografer/Video Editor: George Vlachodimos

Next ->