Thu. Nov 26th, 2020

2nd Day Resutls – National Championship Adult Male/Female 2019

1 min read

The second day of the National Championship Adult male/Female was completed in Ierissos, Chalkidiki on 26th-27th January 2019. The second day included all categories of adult female.

The champions of each category will receive the “golden ticket” for the upcoming European Championship to be held on 2nd-8th April in Rimini, Italy.

  1. A.C. Neapolis Makedoniki Dynami (8 gold, 2 silver, 1 bronze)
  2. A.C. Polichnis (6 gold, 2 silver, 9 bronze)
  3. A.C. Atlas Thessalonikis (3 gold, 0 silver, 0 bronze)

Below you can find all results:

Individual Pattern Adult Female 4-1 Gup

1st Makri Evdoxia (A.C. Atlas Ierissou)
2nd
3rd

Individual Pattern Adult Female I Degree

1st Aigidou Ioanna (A.C. Polichnis)
2nd Gkountoura Stavroula (G.C. Taekwon-Do Larisas)
3rd Mouratidou Evmorfia – Ourania (A.C. Polichnis) & Tsinidou Eleana (A.C. Iraklis Thermis)

Individual Pattern Adult Female II Degree

1st Kalkitsa Elissavet (A.C. Polichnis)
2nd Georgitsi Stamatina (A.C.F. I Nea Smyrni)
3rd Chatzopoulou Evangelia (A.C. Polichnis) & Vitali Ioanna (A.O.P.O.T. Tripolis)

Individual Pattern Adult Female III Degree

1st Katostara Foteini (A.C. Polichnis)
2nd Plaskasoviti Eftychia (A.G.C. Ermis Pargas)
3rd Tsiouma Foteini (A.G.C. Zografou) & Marazaki Despoina (A.C. Chersonisou Irakleiou)

Individual Pattern Adult Female IV Degree

1st Tsatalmpasidou Eleni (A.C. Polichnis)
2nd Vasileia Angeliki (A.C. Polichnis)
3rd Karydi Lina – Christina (A.C.F. I Nea Smyrni)

Individual Sparring Adult Female -47kg

1st Tsinidou Eleana (A.C. Iraklis Thermis)
2nd Fotoglidou Maria – Anastasia (A.C. Olympismos)
3rd Ermeidou Georgia (A.C. Asteras Dimou Mikras) & Plaskasoviti Ioanna (A.G.C. Ermis Pargas)

Individual Sparring Adult Female -52kg

1st Katostara Foteini (A.C. Polichnis)
2nd Alexiadou Dorothea (A.C. Akropotamou Axios)
3rd Plaskasoviti Eftychia (A.G.C. Ermis Pargas) & Pekridou Anthoula (A.C. Polichnis)

Individual Sparring Adult Female -57kg

1st Koutmouridou Sofia – Stavroula (A.C. Neapolis Makedoniki Dynami)
2nd Roka Emmanouela (A.C. Neapolis Makedoniki Dynami)
3rd Chatzopoulou Evangelia (A.C. Polichnis) & Pappa Maria – Spyridoula (A.C.F. I Nea Smyrni)

Individual Sparring Adult Female -62kg

1st Tselekoglou Paraskevi (A.C. Neapolis Makedoniki Dynami)
2nd Papadatou Dionysia (A.C. Stavroupoleos Thessalonikis)
3rd Piperidou Evangelia (A.C. Kalamarias) & Papadopoulou Apostolia (G.A.C. Chon-Ji)

Individual Sparring Adult Female -67kg

1st Stefanidou Marianthi (A.C. Neapolis Makedoniki Dynami)
2nd Varvaliou Eirini – Krystallia (A.C. Makedon Lagynon)
3rd Kalkitsa Elissavet (A.C. Polichnis) & Aigidou Ioanna (A.C. Polichnis)

Individual Sparring Adult Female -72kg

1st Lekatsa Maria (A.C. Neapolis Makedoniki Dynami)
2nd Xagoraraki Theano (A.C. Neapolis Makedoniki Dynami)
3rd Gkolemi Theodora – Despoina (A.G.C. Kastellas) & Kaymenaki Melina (A.O. Niki Aitoloakarnanias)

Individual Sparring Adult Female -77kg

1st Kipourou Anna – Maria (A.C. Stavroupoleos Thessalonikis)
2nd Kousa Maria (A.C. Vasilikon Mars)
3rd

Individual Sparring Adult Female +77kg

1st Katiniou Styliani (A.C. Neapolis Makedoniki Dynami)
2nd Plaskasoviti Magdalini (A.G.C. Ermis Pargas)
3rd

Individual Special Technique Adult Female

1st Kipourou Anna – Maria (A.C. Stavroupoleos Thessalonikis)
2nd Papadatou Dionysia (A.C. Stavroupoleos Thessalonikis)
3rd Katostara Foteini (A.C. Polichnis)

Individual Power Test Adult Female

1st Vidali Kalliopi – Eleana (A.C.M.A. Kritiki Akadimia)
2nd Chatzopoulou Evangelia (A.C. Polichnis)
3rd Bekiaridou Sofia (A.C. Axon Toumpas)