TKD-ITF.gr 


Τελικά Αποτελέσματα - Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών, Θεσσαλονίκη 2017

Με τους αγώνες του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Taekwon-Do I.T.F. Ανδρών – Γυναικών 2017, που έγιναν στο Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης, ολοκληρώθηκε η στελέχωση της εθνικής ομάδας που θα ταξιδέψει στις. . .

Τελικά Αποτελέσματα - Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών, Θεσσαλονίκη 2017

Με τους αγώνες του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Taekwon-Do I.T.F. Ανδρών – Γυναικών 2017, που έγιναν στο Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης, ολοκληρώθηκε η στελέχωση της εθνικής ομάδας που θα ταξιδέψει στις 24-30 Απριλίου στο Λίβερπουλ της Αγγλίας και θα συμμετάσχει στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Taekwon-Do I.T.F. 2017.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες συμμετείχαν στα αγωνίσματα: Sparring (ελεύθερη μάχη), Tul (Σκιαμαχία), Ειδικές Τεχνικές και Δοκιμές Δύναμης.

Οι σύλλογοι που κατέκτησαν τις τρεις πρώτες θέσεις στη γενική κατάταξη είναι:

1ος Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων (4 χρυσά, 0 αργυρά, 4 χάλκινα)
2ος Α.Σ Πολίχνης (3 χρυσά, 3 αργυρά, 1 χάλκινο)
3ος Α.Σ.Φ. Η Νέα Σμύρνη (3 χρυσά, 0 αργυρά, 2 χάλκινα)

Παρακάτω θα βρείτε τα επίσημα αποτελέσματα για κάθε κατηγορία:

Ανδρών -57kg

1ος Μπαντής Αχιλλέας (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων)
2ος Καζαντζίδης Δημήτριος (Α.Σ. Νεάπολης Μακεδονική Δύναμη)
3οι Μακρής Σταύρος (Α.Γ.Σ. Κερατσινίου) και Ματσούκας Ιωάννης (Α.Γ.Σ. Κερατσινίου)

Ανδρών -64kg

1ος Ψαρράς Αλέξανδρος (Α.Σ. Μετεώρων)
2ος Καγιαμπίνης Ευστράτιος (Παναθλητικός Αθλητική Ένωση Συκεών)
3οι Νικολαϊδης Ελευθέριος (Α.Γ.Σ. Αχιλλέας Νεάπολης) και Εμίνωβ Ιωάννης (Π.Α.Σ.ΑΝ.Α.Θ. Μαχητές)

Ανδρών -71kg

1ος Ντόβας Πάνο-Παναγιώτης (Α.Σ.Φ Η Νέα Σμύρνη)
2ος Γαλανής Εμμανουήλ (Α.Σ. Καλαμαριάς)
3οι Μασσάρος Αλέξανδρος (Α.Γ.Σ. Ζωγράφου) και Σκουλίκας Δημήτριος (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων)

Ανδρών -78kg

1ος Μπούρδας Αχιλλέας (Α.Σ. Γαλάτιστας)
2ος Ράπτης Δημήτριος (Γ.Α.Σ. Chon-Ji)
3οι Ζαφείρης Αθανάσιος (Α.Γ.Σ. Άμιλλα Ιλίου) και Αθανασιάδης Παναγιώτης (Α.Π.Σ. Ο Θερμαϊκός)

Ανδρών -85kg

1ος Γιαλαμάς Ιωάννης (Α.Σ. Λευκός Πύργος)
2ος Καλακίδης Χρήστος (Α.Σ. Νεάπολης Μακεδονική Δύναμη)
3οι Λούρδης Βασίλειος (Α.Σ. Ελευσίς) και Διαμαντίδης Ιωσήφ (Α.Σ. Νέα Φλόγα Πολίχνης)

Ανδρών +85kg

1ος Σγουραμάλλης Παύλος (Α.Σ. Νέα Φλόγα Πολίχνης)
2ος Παππάς Στέφανος (Χ.Α.Ν.Θ.)
3οι Παπαγερίδης Απόστολος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ.Θ. Ο Αίαντας) και Ανδρούτσος Ιωάννης (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων)

Ανδρών Tul 4-1- Gup

1ος Δουλκερίδης Γεώργιος (Γ.Α.Σ. Σέλευκος)
2ος
3οι

Ανδρών Tul 1 Dan

1ος Τιμαγένης Δημήτριος (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων)
2ος Μακρής Σταύρος (Α.Γ.Σ. Κερατσινίου)
3οι Ανδρούτσος Ιωάννης (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων) και Δεληγιαννίδης Αναστάσιος (Α.Σ. Λευκός Πύργος)

Ανδρών Tul 2 Dan

1ος Τιμαγένης Ιωάννης (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων)
2ος Λαζαρίδης Γεώργιος (Α.Σ. Ακροποτάμου Αξιός)
3οι Μπαντής Αχιλλέας (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων) και Παντελιάδης Ιωάννης (Α.Σ.Φ Η Νέα Σμύρνη)

Ανδρών Tul 3 Dan

1ος Σιμωνίδης Γεώργιος (Α.Σ. Άτλας Θεσσαλονίκης)
2ος Τσαϊρέλης Βασίλειος (Α.Σ. Ολυμπισμός)
3οι Κοκκάλας Παναγιώτης (Α.Ο.Π.Ο.Τ. Τρίπολης) και Ράπτης Δημήτριος (Γ.Α.Σ. Chon-Ji)

Ανδρών Tul 4 Dan

1ος Ντόβας Πάνο-Παναγιώτης (Α.Σ.Φ Η Νέα Σμύρνη)
2ος Ντάνος Δαϋίδ-Βασίλειος (Α.Γ.Σ. Αξιόν Πειραιώς)
3οι Μαρκοκωνσταντίνος Ανδρέας (Α.Γ.Σ. Κερατσινίου) και Βουρνάζος Νεκτάριος (Γ.Α.Σ. Chon-Ji)

Ανδρών Ειδικές Τεχνικές

1ος Ντόβας Πάνο-Παναγιώτης (Α.Σ.Φ Η Νέα Σμύρνη)
2ος Παπαθανασίου Αθανάσιος (Α.Σ. Κρητική Ακαδημία)
3οι Παντελιάδης Ιωάννης (Α.Σ.Φ Η Νέα Σμύρνη)

Ανδρών Δοκιμές Δύναμης

1ος Καλκαβούρης Μεθόδιος (Α.Σ. Κένταυρος Αριδαίας)
2ος Ντάνος Δαϋίδ-Βασίλειος (Α.Γ.Σ. Αξιόν Πειραιώς)
3οι Τερσενίδης Ιωάννης (Α.Σ. Άτλας Θεσσαλονίκης)

Γυναικών -45kg

Ερμείδου Γεωργία (Α.Σ. Μαύρων Ζωνών Θεσσαλονίκης)
Φωτογλίδου Μαρία-Αναστασία (Α.Σ. Ολυμπισμός)
3ες Ανανιάδου Χριστίνα (Α.Σ. Λευκός Πύργος) και Διακάκη Στέλλα (Α.Γ.Σ. Αξιόν Πειραιώς)

Γυναικών -51kg

Παπαδοπούλου Παγώνα (Α.Σ. Βασιλικών Mars)
Παρδαλογιάννη Ευτυχία (Α.Σ. Αστέρας Δ. Μίκρας)
3ες Αμαραντίδου Μαρία (Παναθλητικός Αθλητική Ένωση Συκεών) και Ιωαννίδου Πηνελόπη (Α.Σ. Ακροποτάμου Αξιός)

Γυναικών -57kg

Μπαγιαζίδου Σοφία (Παναθλητικός Αθλητική Ένωση Συκεών)
Χατζοπούλου Ευαγγελία (Α.Σ Πολίχνης)
3ες Τσαούσογλου Παρασκευή (Α.Σ. Νεάπολης Μακεδονική Δύναμη) και Καρυπίδου Παρθένα (Γ.Α.Σ. Chon-Ji)

Γυναικών -63kg

Πασχαλίδου Κυριακή (Α.Σ. Ίκαρος Επανωμής)
Λεωτσάκου Λαμπρινή (Α.Γ.Σ. Κερατσινίου)
3ες Βασιλειά Αγγελική (Α.Σ Πολίχνης) και Ασλάκη Σοφία (Γ.Α.Σ. Chon-Ji)

Γυναικών -69kg

Λεκατσά Μαρία (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων)
Βαρβαλιού Στυλιανή (Α.Σ. Μακεδών Λαγυνών)
3ες Αρβανιτάκη Φωτεινή (Α.Σ. Ζέας) και Γηρούση Φωτεινή (Α.Σ. Αστέρας Πεύκων)

Γυναικών -75kg

Κηπουρού Άννα-Μαρία (Α.Σ. Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης)
Σαρρή Ευγενία (Α.Σ. TKD Λεωνιδίου)
3ες  Παράσχου Ανάστω (Α.Σ. Λευκός Πύργος) και Κωνσταντινίδου Γεωργία (Α.Σ. Λευκός Πύργος)

Γυναικών +75kg

Μανωλούδη Παρθένα (Α.Σ. Νεάπολης Μακεδονική Δύναμη)
Βιδάλη Καλλιόπη-Ελεάνα (Α.Σ.Π.Τ. Κρητική Ακαδημία)
3ες Κούσα Μαρία (Α.Σ. Βασιλικών Mars) και Πάτακα Σταυρούλα (Α.Σ. Λευκός Πύργος)

Γυναικών Tul 4-1 Gup

Θαλασσινού Ιωάννα (Α.Σ. TKD "Επταπύργιο-Κάστρα")
Σεμερτζίδη Νίνα (Α.Γ.Σ. Καλλιπόλεως Τάτο)
Λιόρα Γεωργία (Α.Σ. Σάρισα Παιονίας)

Γυναικών Tul 1 Dan

Γκουντούρα Σταυρούλα (Γ.Σ. TKD Λάρισας)
Ανανιάδου Χριστίνα (Α.Σ. Λευκός Πύργος)
3ες Ιωαννίδου Γεωργία (Α.Σ. Ακροποτάμου Αξιός) και Καρακώστα Κωνσταντίνα (Γ.Σ. TKD Λάρισας)

Γυναικών Tul 2 Dan

Χατζοπούλου Ευαγγελία (Α.Σ Πολίχνης)
Ιωαννίδου Πηνελόπη (Α.Σ. Ακροποτάμου Αξιός)
3ες Παράσχου Ανάστω (Α.Σ. Λευκός Πύργος) και Καρυπίδου Παρθένα (Γ.Α.Σ. Chon-Ji)

Γυναικών Tul 3 Dan

Κατοστάρα Φωτεινή (Α.Σ Πολίχνης)
Πρίζιου Κορνηλία (Α.Σ Πολίχνης)
3ες Φωτογλίδου Μαρία-Αναστασία (Α.Σ. Ολυμπισμός) και Βιδάλη Καλλιόπη-Ελεάνα (Α.Σ.Π.Τ. Κρητική Ακαδημία)

Γυναικών Tul 4 Dan

Βασιλειά Αγγελική (Α.Σ Πολίχνης)
Τσαταλμπασίδου Ελένη (Α.Σ. Αστέρας Πεύκων)
Γηρούση Φωτεινή (Α.Σ. Αστέρας Πεύκων)

Γυναικών Ειδικές Τεχνικές

Κηπουρού Άννα-Μαρία (Α.Σ. Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης)
Λαζόγλου Χριστίνα (Α.Σ. Άτλας Θεσσαλονίκης)
Ασλάκη Σοφία (Γ.Α.Σ. Chon-Ji)

Γυναικών Δοκιμές Δύναμης

1η Βιδάλη Καλλιόπη-Ελεάνα (Α.Σ.Π.Τ. Κρητική Ακαδημία)
Βασιλειά Αγγελική (Α.Σ Πολίχνης)
Κωνσταντινούδη Ελένη (Α.Σ. Σαμουράϊ)

  Δελτίο Τύπου - Α.Ο.Τ.Ε.

Πηγή: Αθλητική Ομοσπονδία Taekwon-Do Ελλάδος (A.O.T.E.)

 

Χάλκινο Μετάλλιο το Ομαδικό Μάχες των Νεανίδων (VIDEO)

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων & Βετεράνων. Πέρα από τα ατομικά αγωνίσματα οι αθλητές-αθλήτριες της Εθνικής δραστηριοποιήθηκαν και στα ομαδικά αγωνίσματα. . .

Χάλκινο Μετάλλιο το Ομαδικό Μάχες των Νεανίδων (VIDEO)

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων & Βετεράνων. Πέρα από τα ατομικά αγωνίσματα οι αθλητές-αθλήτριες της Εθνικής δραστηριοποιήθηκαν και στα ομαδικά αγωνίσματα όπως η ομάδα των Νεανίδων στις Μάχες, η οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Με μια συντριπτική νίκη απέναντι στις Βουλγάρες, προχώρησαν στον ημιτελικό όπου αντιμετώπισαν την ομάδα της Κορέας. Εκεί ίσως με αρκετές λάθος κρίσεις του διαιτητή η ομάδα μας ηττήθηκε με τελική βαθμολογία 7-3 και παρέμεινε στην τρίτη θέση. Τα κορίτσια που αγωνίστηκαν είναι τα εξής:

 

Photografer/Video Editor: George Vlachodimos

Το σωματείο σας έχει όριο στα ενεργά άρθρα.
Για να ενεργοποιήσεται όλα τα άρθρα που γράφονται για το σωματείο σας από το TKD-ITF.gr επικοινωνήστε με το παρακάτο e-mai: akis.vasilias[at]gmail.com