Σύνθεση Εθνικής Ομάδας, Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ιταλία 2015 - TKD-ITF.gr 


Σύνθεση Εθνικής Ομάδας, Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ιταλία 2015

Η ανάδειξη του ελληνικού Taekwon-do I.T.F. αποτελεί ένα από τους βασικότερους στόχους της Αθλητικής Ομοσπονδίας Taekwon-do Ελλάδος όπως επίσης και της εκάστοτε Εθνικής αντιπροσωπείας που στελεχώνεται κάθε χρόνο. Έπειτα από την διεξαγωγή του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Ανδρών - Γυναικών/ Εφήβων - Νεανίδων που διεξήχθη τον περασμένο Φεβρουάριο στη Θεσσαλονίκη, η Αθλητική Ομοσπονδία Taekwon-do Ελλάδος ανακοίνωσε τα μέλη της αποστολής που θα μας εκπροσωπήσουν στο επερχόμενο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Taekwon-do ITF στην πόλη Andria της Ιταλίας, 27/4 - 3/5 2015. Με αρχηγό αποστολής τον Ζωγράφο Μιχαήλ, αρχηγό Εθνικής ομάδας Παπαγερίδη Λάζαρο, ομοσπονδιακούς προπονητές τους Φωτιάδη Φώτιο, Νικολαΐδη Χαράλαμπο, Μάσκα Παναγιώτη και Ευθυμίου Χρήστο και με τους συνεργάτες της ΑΟΤΕ φυσικοθεραπευτής και διατροφολόγος Βασιλειάς Αθανάσιος και Μανωλόπουλος Φώτιος οι έλληνες αθλητές ξεκινού με τις καλύτερες προυποθέσεις για την κατάκτηση μεγάλων πανευρωπαικών διακρίσεων. Αναλυτικά τα ονόματα των αθλητών για κάθε κατηγορία βάρους και ηλικίας είναι:

ΑΝΔΡΩΝ
-57kg Καζαντζίδης Δημήτριος (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη)
-64kg Μυργιλής Παύλος (Α.Γ.Σ. Κερατσινίου)
-71kg Ντόβας Παναγιώτης (Α.Σ.Φ. Η Νέα Σμύρνη)
-78kg Μπούρδας Αχιλλέας (Βασιλικών MARS)
-85kg Καλακίδης Χρήστος (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη)
+85kg Μπαντής Στέφανος (Παναθλητικός Αθλ.Εν.Συκεών)
1 DAN Τιμαγένης Δημήτριος (Α.Σ.Πρωτέας Ιωαννίνων)
2 DAN Ζησόπουλος Δημήτριος (Γ.Σ. Λάρισας)
3 DAN Κοκκάλας Παναγιώτης (Α.Ο.Π.Ο.Τ. Τρίπολης)
4 DAN Ντάνος Βασίλειος (Α.Γ.Σ. Καλλιπόλεως ΤΑΤΟ)
Ειδικές Τεχνικές Μαρκοκωνσταντίνου Ανδρέας (Α.Γ.Σ. Κερατσινίου)
Δοκιμές Δύναμης Τσαλίκης Γρηγόριος (Α.Γ.Σ. Καλλιπόλεως ΤΑΤΟ)

ΓΥΝΑΙΚΩΝ
-45kg Παπαδόπουλου Κυριακή (Παναθλητικός Αθλ.Εν.Συκεών)
-51kg Ιωαννίδου Πηνελόπη (Α.Σ. Αξιός)
-57kg Βασιλειά Αγγελική (Α.Σ. Πολίχνης)
-63kg Λεκατσά Μαρία (Α.Σ.Πρωτέας Ιωαννίνων)
-69kg Πασχαλίδου Κυριακή (Α.Σ. Ίκαρος Επανωμής)
-75kg & Εναέριες Τεχνικές Κηπουρού Άννα-Μαρία (Α.Σ. Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης)
+75kg Προύντζου Ευτυχία (Α.Γ.Σ. Κερατσινίου)
1 DAN Ιωαννίδου Γεωργία (Α.Σ. Αξιός)
2 DAN Παράσχου Ανάστω (Α.Σ. Λευκός Πύργος)
3 DAN Τσαταλμπασίδου Ελένη (Α.Σ. Αστέρας Πεύκων)
4 DAN Στασινοπούλου Βασιλική (Α.Σ. Καστελλίου)
Δοκιμές Δύναμης Κότσαλη Αθανασία (Α.Σ. Ντότζανγκ)

ΕΦΗΒΩΝ
-45kg Γάρρας Χρήστος (Α.Γ.Σ. Κερατσινίου)
-51kg & 2 DAN Καρβούνης Τριαντάφυλλος (Α.Σ. Ζέας)
-57kg Καραμήτσος Αντώνιος (Α.Γ.Σ. Κερατσινίου)
-63kg Μπέϊκος Γεώργιος (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη)
-69kg Κοσμίδης Παναγιώτης (Α.Γ.Σ. Αχιλλέας Νεάπολης)
-75kg Αναστασιάδης Ιορδάνης (Α.Σ. Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης)
+75kg Σιάμος Αρχέλαος (Α.Σ. Ίκαρος Επανωμής)
1 DAN Δεληγιαννίδης Αναστάσιος (Α.Σ. Λευκός Πύργος)
3 DAN Αναστασιάδης Χρήστος (Α.Σ. Πολίχνης)
Εναέριες Τεχνικές Παντελιάδης Ιωάννης (Α.Σ.Φ. Η Νέα Σμύρνη)

ΝΕΑΝΙΔΩΝ
-40kg Λιάσκα Αικατερίνη (Α.Σ. Ντότζανγκ)
-46kg Ανανιάδου Βασιλική (Α.Σ. Λευκός Πύργος)
-52kg Μπαγιαζίδου Σοφία (Παναθλητικός Αθλ.Εν.Συκεών)
-58kg Κωνσταντά Μαρία (Α.Σ. Ζέας)
-64kg Στεφανίδου Μαριάνθη (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη)
-70kg Σαρρή Ευγενία (Α.Σ. TKD Λεωνιδίου)
+70kg Μανωλούδη Παρθένα (Α.Σ. Μαύρων Ζωνών Θεσσαλονίκης)
1 DAN Κανάκη Φανή (Α.Γ.Ε.Μ.Σ.Θ. Ο Αίαντας)
2 DAN Χατζοπούλου Ευαγγελία (Α.Σ. Πολίχνης)
3 DAN Κατοστάρα Φωτεινή (Α.Σ. Πολίχνης)
Εναέριες Τεχνικές Λαζόγλου Χριστίνα (Α.Σ. Άτλας Θεσσαλονίκης)

ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ (Ασημένια Κατηγορία)
-80kg Λεούσης Νικόλαος (Α.Σ. Νεαπόλης Μακεδονική Δύναμη)
-80kg & Δοκιμές Δύναμης Αλμασίδης Λεωνίδας (Α.Σ. Αλέξανδρος)
+75kg & 4 DAN & Δοκιμές Δύναμης Κωστοπούλου Ιωάννα (Α.Ο.Π.Ο.Τ. Τρίπολης)
-64kg & 5 DAN Πλασκασοβίτης Πέτρος (Α.Γ.Σ. Ερμής Πάργας)
-80kg & 5 DAN Σγουμπόπουλος Κωνσταντίνος (Α.Σ.Φ. TKD Το Μοσχάτο)
+90kg & 5 DAN Ασπιώτης Ηλιας (Α.Γ.Σ. Ίωνες Ν.Ιωνίας Αττικής)

Επίσης, εκτός από τους αθλητές/τριες που προκρίθηκαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και τους βετεράνους η Εθνική αποστολή θα συμπεριλάβει στη δύναμη της τέσσερις διεθνείς διαιτητές και δυο V.I.P. μέλη της ΑΟΤΕ. Πιο συγκεκριμένα :

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ
Master Τσαλουχίδης Θεόδωρος 7 DAN
Κατσαούνος Ευθύμιος 6 DAN
Κατηρτσίδης Δημήτριος 5 DAN
Βέτσικας Ευθύμιος 4 DAN

V.I.P.
Master Βαλασιάδης Αναστάσιος (Πρόεδρος Α.Ο.Τ.Ε.)
Senior Master Αναστασιάδης Χαράλαμπος (Πρόεδρος Τεχνικής Επιτροπής της Α.Ο.Τ.Ε.)
 

ΠΗΓΗ: ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ TAEKWON-DO ΕΛΛΑΔΟΣ