April 19, 2024

Εφήβων 14-15 -60kg – Ροή Αγώνων Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Λευκορωσία 2018

1 min read

Με τη λήξη του διαλείμματος δύο ακόμη μετάλλια προστέθηκαν στη συνολική συγκομιδή της ελληνικής ομάδας, ένα αργυρό και ένα χάλκινο μετάλλιο από τους αθλητές Χριστοφιδέλη Δημήτριο (Α.Σ. Ζέας) και Σκουλίκα Παντελή (Α.Σ. Πρωτέας Ιωαννίνων) στην κατηγορία Εφήβων 14-15 -60kg. Η κατηγορία του Δημήτρη και του Παντελή ξεκίνησε χθες (Πέμπτη 23/08/2018) στο τερέν 2, διακόπει και συνεχίστηκε σήμερα το πρωί.

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο αθλητής του Α.Σ. Ζέας, Χριστοφιδέλης Δημήτριος.Σύμφωνα με τον καινούργιο κανονισμό διεξαγωγής αγώνων οι αθλητές θα πρέπει να αγωνιστούν σε ομίλους και να μαζέψουν την απαιτούμενη βαθμολογία ούτως ώστε να προχωρήσουν στην επόμενη φάση. Ο Δημήτρης αγωνίστηκε σε όμιλο τεσσάρων ατόμων: στον πρώτο αγώνα αντιμετώπισε τον αθλητή της Αργεντινής Lautaro Brancatti, στον δεύτερο τον Ουκρανό Sliusar Valentyn και επικράτησε με 3-0, και στον τρίτο και τελευταίο αγώνα του ομίλου που αποδείχθηκε ο πιο κρίσιμος, κέρδισε τοντον Ρώσο Sorokoletov Aleksandr στην παράταση με 4-0. Στον ημιτελικό αγωνίστηκε με τον Καζακστανό Zhuiko Sergey, με αποτέλεσμα 3-1 προκρίθηκε στον τελικό της κατηγορίας και αντιμετώπισε τον Λευκορώσο Uladzislau Aulasenka και ηττήθηκε με οριακό αποτέλεσμα 2-1.

Ο δεύτερος αθλητής της κατηγορίας Σκουλίκας Παντελής,βρέθηκε επίσης σε όμιλο των τεσσάρων ατόμων όπου και συγκέντρωσε την απαιτούμενη βαθμολογία για να προκριθεί στον ημιτελικό. Στον πρώτο του αγώνα συνάντησε τον Αργεντινό Joel Litus, στον δεύτερο τον Ουκρανό Morozov Mykyta, με τον οποίο ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Ο Παντελής με υπομονή και έξυπνους πόντους υπερίσχυσε και κέρδισε με αποτέλσμα 3-1. Στον τρίτο αγώνα του ομίλου αντιμετώπισε τον Ρώσο Stefanov Timofey κερδίζοντάς τον με χαρακτηριστήκη άνεση με τελικό αποτέλσμα 4-0. Προκρίθηκε στον ημιτελικό της κατηγορίας και κλήθηκε να συναγωνιστεί τον Λευκορώσο Uladzislau Aulasenk, ηττήθηκε με 3-1 και παρέμεινε στην τρίτη θέση και στην κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.